Instrukcja korzystania z BIP

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, składający się z ujednoliconego systemu stron w sieci informatycznej, na których zostaje udostępniona informacja publiczna.

Uwarunkowania prawne

Uruchomienie Biuletynu Informacji Publicznej jest niezbędne dla funkcjonowania ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2022r. poz. 902) oraz Rozporządzenia MSWiA z 18 stycznia 2007 r. w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej.

Strona Biuletynu Informacji Publicznej podmiotu składa się z kilku podstawowych elementów:

 1. Menu górnego (w nagłówku strony) zawierającego odsyłacz do strony głównej BIP pod adresem www.bip.gov.pl, ustawienia ułatwiające dla osób niepełnosprawnych, wyszukiwarkę, statystykę odwiedzin oraz dane podmiotu prowadzącego BIP.

 2. Menu nawigacji (poniżej Menu górnego) wskazującego użytkownikowi aktualną pozycję na stronie, tzw. ścieżki okruszków znajdującej się po frazie jesteś tutaj:. Po kliknięciu w link strona główna w tym menu powoduje powrót do strony głównej BIP podmiotu.

 3. Menu przedmiotowego i podmiotowego (po lewej stronie witryny) zawierającego odsyłacze do najważniejszych części strony, w tym do Spisu Podmiotów.

 4. Właściwej treści strony zamieszczonej w środkowej części dokumentu. W tym miejscu będą pokazywać się dane podmiotów, artykuły, treści dokumentów i ogłoszeń itp.

 5. Menu dolnego (w stopce strony) zawierającego Instrukcję korzystania z BIP, deklarację dostępności, informację o Redakcji BIP, Kontakt, politykę prywatności, cyberbezpieczeństwo oraz Mapę Strony.

Podstawowym przeznaczeniem strony BIP jest prezentacja informacji na temat podmiotów zobowiązanych do prowadzenia stron BIP.

Zamieszczone na stronie dane podmiotów zobowiązanych do prowadzenia stron BIP oraz artykuły opatrzone są metadanymi informacji publicznej, czyli

 1. tytułem zasobu,

 2. czasem wytworzenia zasobu,

 3. tożsamością osoby wytwarzającej zasób,

 4. tożsamością osoby odpowiadającej treść zasobu,

 5. rejestrem wprowadzonych zmian,

 6. statystyką wyświetleń zasobu.

Aby zapoznać się z informacjami w Biuletynie Informacji Publicznej należy kliknąć w odpowiedni link w menu przedmiotowym lub podmiotowym. Do precyzyjnego wyszukiwania informacji służy Wyszukiwarka znajdująca się w górnej części serwisu. Aby skorzystać z wyszukiwarki należy wpisać w pole edycyjne szukaną frazę i nacisnąć przycisk szukaj. Aby skorzystać z opcji rozszerzonych wyszukiwarki należy kliknąć wyszukiwanie zaawansowane.

Aby zmienić kontrast serwisu należy kliknąć ikonkę zmiana kontrastu. Aby zmienić wielkość czcionki należy kliknąć ikonki czcionka duża lub czcionka średnia. Aby powrócić do ustawień fabrycznych należy wybrać ikonkę ustawienia domyślne.

Z strony BIP można korzystać bez użycia myszy komputerowej za pomocą skrótów klawiaturowych.

Skróty klawiaturowe:

Nawigacja po stronie:

 • Przewijanie w górę – Strzałka w górę
 • Przewijanie w dół – Strzałka w dół
 • Początek strony – Przycisk Home
 • Koniec strony – Przycisk End

Nawigacja po elementach strony:

 • Wybranie następnego elementu – Tab

Wybranie poprzedniego elementu – Shift + Tab

 • Interakcja z elementem – Enter

Wyłącznie w wersji WCAG (Wersja dla słabowidzących):

 • SHIFT + ALT + F – Wyszukiwarka
 • SHIFT + ALT + H – Strona główna
 • SHIFT + ALT + M – Zawartość strony
 • SHIFT + ALT + 1-5 – Menu

Informacja publiczna, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej jest udostępniana na wniosek – zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 roku.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Przemęcie
Data utworzenia:2018-02-15
Data publikacji:2018-02-15
Osoba sporządzająca dokument:Ewa Jaskulska
Osoba wprowadzająca dokument:Ewa Jaskulska
Liczba odwiedzin:2429

Rozwiń Historia zmian

Data i godzina zmianyOsoba zmieniającaOpis zmianyPoprzednia wersja
2024-01-15 12:25:42Ewa JaskulskaaktualizacjaInstrukcja korzystania z BIP
2020-09-08 11:40:07AdministratorAktualizacja danychInstrukcja korzystania z BIP