Joanna Kotlarska - Starszy inspektor

Joanna Kotlarska - Starszy inspektor

Zakres czynności

  1. Ustalanie uprawnień do świadczeń z funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych, świadczenia wychowawczego na wniosek osoby uprawnionej w oparciu o obowiązujące przepisy.
  2. Wystawianie decyzji administracyjnych w sprawie świadczeń z funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych, świadczenia wychowawczego.
  3. Realizacja ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów oraz przygotowywanie sprawozdań w tym zakresie.
  4. Prowadzenie postępowań w sprawie jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia dziecka u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.
  5. Wydawanie i przyjmowanie wniosków o ustalenie świadczeń z funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych, świadczenia wychowawczego.
  6. Prowadzenie wszelkiej dokumentacji z zakresu świadczeń z funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych, zasiłków dla opiekunów, świadczenia wychowawczego.
  7. Przygotowywanie pism wraz z wnioskiem i dokumentacją do Marszałka Województwa w przypadku, gdy członek rodziny osoby uprawnionej do świadczeń rodzinnych, świadczenia wychowawczego przebywa poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej w celu ustalenia czy mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
  8. Konsultacja z radcą prawnym w sprawie ustalenia uprawnień do świadczeń z funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych, świadczenia wychowawczego oraz w sprawach wątpliwych dotyczących załatwianych spraw.
  9. Przygotowywanie i przesyłanie informacji do dłużników alimentacyjnych o przyznanych osobom uprawnionym świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz o wysokości zobowiązań dłużnika alimentacyjnego.
  10. Rozliczanie należności dłużników alimentacyjnych z tytułu otrzymanych przez osobę uprawnioną świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
  11. Wzywanie dłużników alimentacyjnych w sprawie przeprowadzania wywiadów alimentacyjnych.
  12. Ustalanie i rozliczanie należności z tytułu nienależnie pobranych świadczeń z funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych, świadczenia wychowawczego oraz współpraca w tym zakresie z Głównym Księgowym.
  13. Przekazywanie informacji do biura informacji gospodarczej na temat zobowiązań dłużników alimentacyjnych.
  14. Korespondowanie z Komornikami Sądowymi, Prokuraturą, Powiatowym Urzędem Pracy i innymi instytucjami w zakresie świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
  15. Przygotowywanie list wypłat z świadczeń rodzinnych, funduszu alimentacyjnego zasiłków dla opiekunów, świadczenia wychowawczego oraz sprawdzanie ich pod względem merytorycznym.
  16. Wystawianie zaświadczeń odnośnie spraw regulowanych przez przepisy stosowanych ustaw.
  17. Sporządzanie sprawozdań rzeczowo-finansowych dotyczących realizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.
  18. Sporządzanie sprawozdań kwartalnych rzeczowo-finansowych o zadaniach z zakresu świadczeń rodzinnych zrealizowanych ze środków budżetu państwa i budżetów gmin.
  19. Przygotowywanie sprawozdań dotyczących świadczenia wychowawczego w przypadku nieobecności innego pracownika.
  20. Przygotowywanie tytułów wykonawczych do Urzędu Skarbowego.
  21. Współdziałanie z Głównym Księgowym przy opracowywaniu materiałów niezbędnych do przygotowania projektu budżetu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
  22. Przygotowywanie materiałów dotyczących wniosków o dostępie do informacji publicznej w zakresie zajmowanego stanowiska.
  23. Szacowanie potrzeb, zapotrzebowanie na środki w zakresie świadczeń rodzinnych, funduszu alimentacyjnego, zasiłków dla opiekunów, świadczenia wychowawczego.
  24. Ustalanie uprawnień do ubezpieczenia emerytalno-rentowego i ubezpieczenia zdrowotnego.
  25. Obsługa Elektronicznej Skrzynki Podawczej oraz odbiór i prowadzenie korespondencji drogą elektroniczną
  26. Nadawanie, zmiana, odbieranie uprawnień użytkownika do systemów informatycznych: świadczenia rodzinne, świadczenia wychowawcze, fundusz alimentacyjny.
  27. Współpraca z:
    1) jednostkami samorządu wojewódzkiego, powiatowego, gminnego oraz  administracji państwowej;
    2) radnymi i przedstawicielami jednostek pomocniczych w zakresie realizacji zadań GOPS;
    3) Skarbnikiem Gminy;
  1. Współdziałanie z organami kontroli państwowej;
  2. Współdziałanie z Zespołem Zarządzania Kryzysowego w zakresie zwalczania:
    • klęsk żywiołowych, awarii,
    • zagrożeń nadzwyczajnych występujących w okresie pokoju.
  3. Stosowanie:
    • instrukcji kancelaryjnej,
    • obowiązującego jednolitego rzeczowego wykazu akt,
    • zasad dotyczących wewnętrznego obiegu akt,
    • przepisów prawa odpowiedniego do zajmowanego stanowiska pracy.
  1. Wykonywanie innych zadań zleconych przez Kierownika i Główną Księgową Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.