Dodatek mieszkaniowy i dodatek energetyczny

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
9 września 2020

Dział

Finansowo-administracyjny

Przedmiot sprawy

Przyznanie dodatku mieszkaniowego/energetycznego

Wymagania i potrzebne dokumenty

 

Wypełniony wniosek i deklarację o dochodach wraz z załącznikami:

  • akt notarialny – w przypadku właścicieli domów jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych,
  • umowę najmu, gdy wniosek składa osoba będąca najemcą,
  • rachunki potwierdzające wysokość poniesionych wydatków za ostatni miesiąc oraz potwierdzenie ich zapłaty,
  • dokumenty potwierdzające wysokość osiągniętych przez członków rodziny dochodów w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku. Są to głównie:

- w przypadku osób pracujących – zaświadczenie zakładu pracy o dochodach,

- w przypadku osób przebywających na zwolnieniu lekarskim – zaświadczenie organu wypłacającego świadczenie z tego tytułu lub odcinki,

- w przypadku emerytów i rencistów – aktualna decyzja przyznająca rentę/emeryturę,

- w przypadku osób pobierających alimenty – odcinki lub własnoręczne oświadczenie o ich wysokości,

- w przypadku osób pobierających świadczenie rodzicielskie albo świadczenie z funduszu alimentacyjnego – decyzja o przyznaniu świadczenia,

- w przypadku osób bezrobotnych – zaświadczenie Powiatowego Urzędu Pracy o wysokości pobranego zasiłku dla bezrobotnych lub o zarejestrowaniu jako osoba bezrobotna. W sytuacji, gdy osoba nie jest zarejestrowana w PUP – własnoręczne oświadczenie o tym, że nie jest zarejestrowana,

- w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – oświadczenie wnioskodawcy lub zaświadczenie wydane przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego,

- w przypadku osób prowadzących działalność podlegającą opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – zaświadczenie z urzędu skarbowego o formie opodatkowania, stawce podatku i wysokości przychodu,

- w przypadku osób posiadających gospodarstwo rolne – kserokopia nakazu płatniczego, kserokopia tytułu prawnego do gospodarstwa rolnego albo oświadczenie wnioskodawcy o powierzchni gruntów w hektarach przeliczeniowych,

- nie uwzględnia się dochodu osoby, która przebywa w domu pomocy społecznej, młodzieżowym ośrodku wychowawczym, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, zakładzie karnym, szkole, w tym w szkole wojskowej - jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne całodobowe utrzymanie, albo wyprowadziła się z lokalu mieszkalnego lub zmarła przed dniem złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego,

  • jeżeli w lokalu mieszkalnym zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku lub osoba niepełnosprawna, której niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju – orzeczenie Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Jeżeli w orzeczeniu, o którym mowa powyżej brak jest adnotacji o tym, że osoba wymaga zamieszkiwania w osobnym pokoju, niezbędne jest zaświadczenie lekarza potwierdzające ten fakt,
  • oświadczenie o tym, czy ryczałt za brak w lokalu centralnego ogrzewania, i/lub centralnie ciepłej wody, i/lub instalacji gazu przewodowego (dostarczanych z zewnętrznego źródła) ma być przekazywany na konto zarządcy,
  • właściciel domu jednorodzinnego jest obowiązany dołączyć do wniosku dokumenty albo oświadczenie o wielkości powierzchni użytkowej, w tym łącznej powierzchni pokoi i kuchni oraz o wyposażeniu technicznym domu.

Osoby uprawnione

Dodatek mieszkaniowy przysługuje: najemcom albo podnajemcom lokali mieszkalnych - zamieszkującym w tych lokalach; osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego; osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach stanowiących ich własność i właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych; innym osobom mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem; osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, oczekującym na przysługujący im lokal zamienny albo najem socjalny lokalu.

Dodatek mieszkaniowy nie przysługuje osobom, jeżeli przebywają w: domu pomocy społecznej, młodzieżowym ośrodku wychowawczym, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, zakładzie karnym, szkole, w tym w szkole wojskowej, pod warunkiem, że instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne całodobowe utrzymanie.

Dodatek mieszkaniowy przysługuje podmiotom uprawnionym do dodatku mieszkaniowego, jeżeli w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o jego przyznanie średni miesięczny dochód przypadający na jednego członka gospodarstwa domowego wnioskodawcy nie przekroczył w gospodarstwie:
1) jednoosobowym – 40%,
2) wieloosobowym – 30%

– przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, obowiązującego w dniu złożenia wniosku, z uwzględnieniem art. 6 ust. 8 i art. 7 ust. 6 ustawy o dodatkach mieszkaniowych.

Oznacza to, że w przypadku, gdy średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego jest wyższy od określonego powyżej, a kwota nadwyżki nie przekracza wysokości dodatku mieszkaniowego, należny dodatek mieszkaniowy obniża się o tę kwotę.

Dodatku mieszkaniowego nie przyznaje się, jeżeli jego kwota byłaby niższa niż 0,5% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, obowiązującego w dniu wydania decyzji.

Zryczałtowany dodatek energetyczny przysługuje tzw. „odbiorcy wrażliwemu energii elektrycznej”, czyli osobie, której przyznano dodatek mieszkaniowy, która jest stroną umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej zawartej z przedsiębiorstwem energetycznym i zamieszkuje w miejscu dostarczania energii elektrycznej.

Miejsce i termin składania dokumentów

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Przemęcie, ul. Jagiellońska 8, 64-234 Przemęt, pokój nr P13, tel. 65 615 69 84

Tryb odwoławczy

Od decyzji służy stronie odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lesznie, za pośrednictwem Dyrektora Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przemęcie w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji.

Uwagi

Wysokość dodatku mieszkaniowego stanowi różnicę między wydatkami (o których mowa w ust. 3-6 w art. 6 ustawy o dodatkach mieszkaniowych) przypadającymi na normatywną powierzchnię użytkową zajmowanego lokalu mieszkalnego, a kwotą wydatków poniesionych przez osobę ubiegającą się o dodatek mieszkaniowy w wysokości:
1) 15% dochodów gospodarstwa domowego - w gospodarstwie jednoosobowym;
2) 12% dochodów gospodarstwa domowego - w gospodarstwie 2-4-osobowym;
3) 10% dochodów gospodarstwa domowego - w gospodarstwie 5-osobowym i większym.

Dodatek mieszkaniowy przyznaje się w drodze decyzji administracyjnej na okres 6 miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu złożenia wniosku.

Przez gospodarstwo domowe rozumie się gospodarstwo prowadzone przez osobę ubiegającą się o przyznanie dodatku mieszkaniowego, samodzielnie zajmującą lokal mieszkalny albo gospodarstwo prowadzone przez tę osobę wspólnie z małżonkiem i innymi osobami stale z nią zamieszkującymi i gospodarującymi, które swoje prawa do zamieszkiwania w lokalu wywodzą z prawa tej osoby. Do członków gospodarstwa domowego nie wlicza się osób przebywających w instytucjach zapewniających nieodpłatnie pełne całodobowe utrzymanie.

Przyznanie dodatku mieszkaniowego uwarunkowane jest również od spełnienia kryterium powierzchniowego. Normatywna powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego, w którym znajduje się tylko jeden lokal mieszkalny (dom jednorodzinny), zwana dalej "normatywną powierzchnią", w przeliczeniu na liczbę członków gospodarstwa domowego nie może przekraczać:
1) 35 m2 - dla 1 osoby;
2) 40 m2 - dla 2 osób;
3) 45 m2 - dla 3 osób;
4) 55 m2 - dla 4 osób;
5) 65 m2 - dla 5 osób;
6) 70 m2 - dla 6 osób, a w razie zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym większej liczby osób dla każdej kolejnej osoby zwiększa się normatywną powierzchnię tego lokalu o 5 m2.

W wypadku najmu albo podnajmu części lokalu mieszkalnego za powierzchnię użytkową lokalu mieszkalnego lub części tego lokalu zajmowanego przez gospodarstwo domowe najemcy albo podnajemcy uważa się powierzchnię zajmowanych pokoi, wynikającą z umowy najmu lub podnajmu, oraz część powierzchni kuchni, łazienki, korytarzy i innych pomieszczeń wspólnych znajdujących się w tym lokalu, odpowiadającą stosunkowi liczby członków gospodarstwa domowego najemcy albo podnajemcy do liczby osób zajmujących cały lokal. Za powierzchnię użytkową lokalu mieszkalnego zamieszkiwaną przez wynajmującego uważa się powierzchnię pokoi zajmowanych przez gospodarstwo domowe wynajmującego oraz część powierzchni kuchni, łazienki, korytarzy i innych pomieszczeń wspólnych wchodzących w skład tego lokalu, odpowiadającą stosunkowi liczby członków gospodarstwa domowego wynajmującego do liczby osób zajmujących cały lokal.

Normatywną powierzchnię powiększa się o 15 m2, jeżeli w lokalu mieszkalnym zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim lub osoba niepełnosprawna, której niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju. Normatywną powierzchnię powiększa się niezależnie od liczby członków gospodarstwa domowego. O wymogu zamieszkiwania w oddzielnym pokoju orzekają powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

  • Wydatki na normatywną powierzchnię zajmowanego lokalu mieszkalnego oblicza się, dzieląc wydatki za ten lokal przez jego powierzchnię użytkową i mnożąc uzyskany w ten sposób wskaźnik przez normatywną powierzchnię. Wydatki naliczone i ponoszone przez okres dłuższy niż jeden miesiąc przelicza się na okresy miesięczne.
  • Jeżeli wnioskodawca posiada tytuł prawny do części zajmowanego lokalu mieszkalnego, wydatki na mieszkanie ustala się w proporcji odpowiadającej wielkości tej części.

Dodatek mieszkaniowy przysługuje, gdy powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego nie przekracza normatywnej powierzchni o więcej niż:

  1. 30% albo
  2. 50% pod warunkiem, że udział powierzchni pokoi i kuchni w powierzchni użytkowej tego lokalu nie przekracza 60%.

 

Wysokość dodatku energetycznego obowiązująca od dnia 1 maja 2022 r. do dnia 30 kwietnia 2023 r. dla gospodarstwa domowego:
1) prowadzonego przez osobę samotną wynosi 13,38 zł/miesiąc,
2) składającego się z 2 do 4 osób wynosi 18,58 zł/miesiąc,
3) składającego się z co najmniej 5 osób wynosi 22,30 zł/miesiąc.

Dodatek energetyczny przyznaje się w drodze decyzji, na wniosek odbiorcy wrażliwego energii elektrycznej. Do wniosku dołącza się kopię umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej. Dodatek energetyczny wypłaca się do dnia 10 każdego miesiąca z góry, z wyjątkiem miesiąca stycznia,
w którym dodatek energetyczny wypłaca się do dnia 30 stycznia danego roku.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1335)

Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz. U. z 2022 poz. 1385 z późn. zm.)

Klauzula informacyjna

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46 /WE (Dz. Urz. UE L.119 z 4.5.2016) zwanego dalej RODO informuję, że:

  1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Przemęcie, 64-234 Przemęt, ul. Jagiellońska 8.
  2. Inspektorem ochrony danych w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Przemęcie jest Pani Ewa Jaskulska, e-mail: iod_gops@przemet.ops.org.pl.
  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu przyznania dodatku mieszkaniowego i dodatku energetycznego na podstawie na podstawie art. 5d ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne, art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001r. o dodatkach mieszkaniowych oraz art. 6 ust. 1 lit. c RODO.
  4. Odbiorcą Pani/Pana danych osobowych będą:
    - podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa,
    - podmioty, z którymi administrator zawarł umowę na świadczenie usług, w ramach których odbywa się przetwarzanie danych osobowych,
    - bank – w przypadku przekazania przyznanych świadczeń na konto,
    - zarządca nieruchomości.
  5. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej;
  6. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane, a następnie zgodnie z jednolitym rzeczowym wykazem akt obowiązującym w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Przemęcie przez okres 5 lat tj. do momentu wygaśnięcia obowiązku przechowywania danych wynikających z przepisów prawa.
  7. W związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Pani/Pan prawo:
    - prawo żądania dostępu do treści swoich danych
    - prawo żądania sprostowania swoich danych
    - prawo żądania usunięcia danych
    - prawo żądania ograniczenia przetwarzania
    - prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, że w związku z  przetwarzaniem danych osobowych doszło do naruszenia praw wynikających z przepisów RODO.
  8. Podanie przez Panią/Pana danych osobowych jest wymogiem ustawowym. Niepodanie danych osobowych będzie skutkowało brakiem możliwości załatwienia sprawy o której mowa w pkt 3.
  9. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w sposób częściowo zautomatyzowany, nie będą poddawane procesowi profilowania.

 

 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Przemęcie
Data utworzenia:2020-09-09
Data publikacji:2020-09-09
Osoba sporządzająca dokument:Ewa Jaskulska
Osoba wprowadzająca dokument:Ewa Jaskulska
Liczba odwiedzin:389

Rozwiń Historia zmian

Data i godzina zmianyOsoba zmieniającaOpis zmianyPoprzednia wersja
2023-08-24 14:20:39Ewa JaskulskaaktualizacjaDodatek mieszkaniowy i dodatek energetyczny
2023-07-13 14:55:28Ewa JaskulskaaktualizacjaDodatek mieszkaniowy i dodatek energetyczny
2021-02-15 14:19:06Ewa JaskulskaaktualizacjaDodatek mieszkaniowy i dodatek energetyczny
2020-09-23 10:04:57Ewa JaskulskaDodanie artykułuDodatek mieszkaniowy i dodatek energetyczny
2020-09-09 12:15:32Ewa JaskulskaDodanie artykułuDodatek mieszkaniowy i dodatek energetyczny